BASIN AÇIKLAMALARI

TÜM BASIN AÇIKLAMALARI
Başkan Tugay ŞAHİN

HERKES İÇİN ADALET, ADALET İÇİN AVUKAT!

İnsanlar devletten korkutuğu zaman, zorbalık.. devlet insanlardan korktuğu zaman, özgürlük vardır. // Thomas Paine...

BAŞKAN
Av. TURGAY ŞAHİN

devamı

5 ARALIK KADIN HAKLARI GÜNÜ

Kadın onuru asaleti bilgisi düşüncesi kalbi duyguları ve gücü  ile toplumun vazgeçilmez bir ferdidir ve önemli role sahiptir.


Türk Kadını da tarihin her döneminde çok büyük roller üstlenmiştir . Kurtuluş savaşımızda kurtuluş mücadelesi verirken Cumhuriyetimizin temelleri atılırken zor şartlarda yokluk içerisinde düşman işgali altında emek emek güzel Anadolu'muzu güzel Vatanımızı dokumuştur.


Dünyada  bir çok ülkede büyük mücadeleler sonucunda kadın hakları  elde edilmeye çalışılırken Türk kadını diğer ülkelerdeki kadınların mücadelesi gibi bir mücadele gerektirmeden haklarına kavuşmuşlardır.Aslında bizim kadınımız dünyanın en büyük mücadelesini Vatanını emek emek dokurken yedi düvele karşı kurtuluş savaşında yokluk içinde kağnısında askerine ekmek taşırken  silah taşırken vermişti.


Gazi mustafa kemal Atatürk dememiş miydi 


Ey kahraman Türk kadını! Sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın”.



Bu düşünceyle :


Türkiye'de kadınlar 20 Mart 1930'da belediye seçimlerinde seçme hakkı kazandılar. 1933'te Köy Kanunu'nda muhtar seçme ve köy heyetine seçilme hakkı düzenlendi. Milletvekili seçimlerinde seçme ve seçilme hakkına ise 5 Aralık 1934'te yapılan anayasa değişikliğiyle kavuştular. 8 Şubat 1935'de ilk defa meclis seçimlerine katılan Türk kadınları mecliste 18 sandalye elde ettiler.


Unutulmamalıdır ki elde edilmiş olan hakların daha yukarıya taşınması yine Kadınların onurlu mücadeleleri ,toplumun bilinci  ,Devlet politikaları ile olacaktır .


Türk kadınına dünyanın bir çok ülkesinden önce seçme ve seçilme hakkı tanıyan Gazi Mustafa Kemal  Atatürk ve o dönem Meclis üyelerini saygı ve rahmetle anıyor ; 

Türk Kadının seçme ve seçilme hakkının veriliş yıldönümünü kutluyoruz